Hakkımızda

Gıda Bileşenleri ve Geliştiricileri Sanayicileri Derneği(GIDABİL), Türkiye'de tüm gıda sanayii sektörüne yönelik olarak; her türlü mamul gıda maddesi üretiminde kullanılan katkı maddeleri, katkı maddeleri karışımları, işlem yardımcıları, aromalar , vitaminler, mineraller ,enzimler , mayalar ve diğer yardımcı maddeleri üreten sanayiciler ile başka ülkelerde aynı veya benzer alanlarda faaliyet gösteren sanayicileri, yoksa Türkiye'deki şirketlerini, ortaklıklarını veya yetkili temsilciliklerini bir çatı altında toplayarak aralarındaki mesleki dayanışma, yardımlaşma ve işbirliğini geliştirmek, bilgi alışverişinde bulunmak, kullanıcıları ve son tüketiciler ile iletişim içerisinde bulunmak suretiyle onların bilgi edinmelerine, bu ürünleri tanıma ve kullanma faaliyetlerine yardımcı olmak amaçlarıyla 2000 yılı Ekim ayında 8 ayrı şirketin temsilcilerinden oluşan 11 kurucu üyenin teşebbüsüyle kurulmuştur.

Kuruluşundan itibaren GIDA KATKI VE YARDIMCI MADDE SANAYİCİLERİ DERNEĞİ(GIDAKAT) olarak faaliyet göstermiş olup, 2016 yılı Kasım ayından itibaren GIDA BİLEŞENLERİ VE GELİŞTİRİCİLERİ SANAYİCİLERİ DERNEĞİ olarak isim değişikliği yapmıştır. Üyelerin faaliyet alanlarını kapsayan bu isim genel kurulda oy birliği ile kabul edilmiştir.

Bugün 35 şirket temsilcisinden oluşan 43 üye ile faaliyetlerini sürdüren GIDABİL, bu süreçte öncelikle gıda mevzuatındaki yasal gerekliliklere uyumu ön planda tutarak bu konuların yasal sorumlusu olan Tarım ve Orman Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı ile uyumlu çalışmayı ve dayanışmayı ilke edinmiştir. Bu çerçevede, mevzuatların tebliğinin hazırlanma ve değişiklik aşamalarında aktif rol almış, yasa dışı üretim yapan bazı firmalarla mücadele ve mali konular için ilgili Bakanlıklar, kurum ve kuruluşlar nezdinde gerekli girişimlerde bulunmuştur.

Derneğimizin kuruluş amaçları için tüzüğümüzde daha ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

KURUCU ÜYELER

Aromsa Besin Aroma Md. San. Tic. Ltd. Şti.

As Gıda Ür. ve Paz. A.Ş.

Orba Biokimya San. ve Tic. A.Ş.

DSM Besin Maddeleri Ltd. Şti (Eski Roche Vit. Ltd. Şti.)

İreks Gıda San A.Ş.

Omya Madencilik A.Ş.

Özmaya San. A.Ş.

Pak İhracat A.Ş.

DERNEK ORGANLARIMIZ

YÖNETİM KURULU (ASİL ÜYELER)
DENETİM KURULU (ASİL ÜYELER)
YÖNETİM KURULU (YEDEK ÜYELER)
1 - Mehmet Çetin DURUK - Başkan - İREKS GIDA SAN. A.Ş.1 - Emine ÇETİNBAŞ - Başkan - LESAFFRE TURQUİE MAYACILIK ÜRETİM VE TİC. A.Ş.1 - Umut Emrah KÖROĞLU - KERRY GIDA
2 - Süleyman ÖZDOĞAN – Üye - POLEN UN VE GIDA KATKI MADD. SAN.VE TİC. A.Ş.2 - Havva KARAMAN SERTOĞLU – Üye - (PURATOS GIDA SAN. VE TİC. A.Ş.) yi temsilen2 - Murat ÜREK - BASF TÜRK KİMYA SAN.VE TİC.LTD.ŞTİ.
3 - Rint AKYÜZ - İkinci Başkan - (ROTEL İÇ VE DIŞ TİC. A.Ş.) yi temsilen3 - Ceyda DİNDAR – Üye - (NOVOZYMES ENZİM DIŞ TİC. LTD.ŞTİ.) yi temsilen3 - Bora AKIN - PURATOS GIDA SAN. VE TİC. A.Ş.
4 - Ceyda Zeynep KUZEY - Sayman Üye - (OMYA MADENCİLİK SAN VE TİC A.Ş.) yi temsilenDENETİM KURULU (YEDEK ÜYELER)4 - Serkan YAZICIOĞLU - AS İLERİ GIDA MÜH.İNŞ.SAN.VE TİC. LTD.ŞTİ.
5 - Osman PARLAK - Üye - IFF AROMA ESANS SAN VE TİC A.Ş.1 - Hakan ŞENTÜRK (İREKS GIDA SAN. A.Ş.) yi temsilen5 - Tülay GENÇ - UNMAŞ UNLU MAMULLERİ SAN VE TİC A.Ş.
6 - Ercan TOPCUOL - Üye - KATSAN GIDA SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.2 - Cem BEYSEL (CARGILL TARIM ve GIDA SAN TİC. A.Ş.) yi temsilen6 - Derya ORAL - (SYMRİSE KİMYA SAN TİC LTD, ŞTİ) yi temsilen
7 - Murat YASA – Üye - AROMSA BESİN AROMA VE KATKI MADD. SAN.VE TİC. A.Ş.3- Serpil BÖREKÇİ - DSM BESİN MADDELERİ LTD.ŞTİ.7-Ayça ÖZYILDIRIM - CHRHANSEN GIDA SAN.VE TİC. A.Ş.
Canan ELİBOLLAR - Genel Sekreter - GIDABİL Derneği - Kısıklı Cad. Tekin Ak İş Merkezi K:2 No:3/7 Altunizade / Üsküdar / İSTANBUL  

İletişim Formu

GÖNDER

Tüzük 2018

Gıda Bileşenleri ve Geliştiricileri Sanayicileri Derneği Tüzüğünü buradan indirebilirsiniz.

Gıda Bileşenleri ve Geliştiricileri Sanayicileri Derneği
Web Tasarım ve İçerik Yönetimi